Friday, September 10, 2010

Chinese food and not all yogurts are created equal

I was craving Chinese food for dinner tonight. I haven't discussed my deep love for Chinese food yet. So, let me start by saying that THE BEST Chinese buffet is located in a city southeast of Nashville, and my friends and I will drive 40 minutes just to eat there. If that's not love, then I don't know what is.

A little over a year ago I moved from one side of Nashville to the other. Near where I used to live there was a good Chinese buffet and my roommate and I would eat there sometimes every week. It probably benefited me moving away from that area of town as now I only have mediocre Chinese options.

Tonight I ordered chicken with broccoli and spring rolls. Of course spring rolls are no where near healthy, but I caved to my cravings.

I ate half the chicken and broccoli and 2 spring rolls. I also tossed the white rice they sent with the entree and made my own brown rice. My dinner was around 830 calories according to Sparkpeople. Luckily I ate light earlier today so I am still well within my calorie target.

Problem is, now I have leftovers (enough for an entire meal) in my fridge.

Greek Yogurt

My relationship with this protein packed, sour goodness has been a tumultuous one. I didn't like it when I first tried it. When Yoplait came out with their version of Greek Yogurt, I started buying it and got hooked. After realizing it doesn't contain the live active cultures that other Greek Yogurts boast, I started in on my Fage obsession. Now, I can't do the Yoplait stuff as it tastes like chalk to me.

But DAMN Greek Yogurt is expensive.

I know relatively speaking it's not THAT expensive, but when you go from eating a $0.60 cent sugar/high fructous corn syrup glop to eating $2.39 cent yumminess that's a 398% increase in cost of my breakfast! If I eat it every day, I am spending over $16 just on yogurt. I just don't live on that kind of budget as my grocery budget for the week is usually $30-$50.

Then I learned you can make your own Greek Yogurt at home from regular plain yogurt. Has anyone attempted this? Seriously, let me know - I want to know if it's worth the hassle or if it's no hassle at all.

Speaking of Greek...if all goes as planned I'll be visiting the annual Greek Fest tomorrow. Pray for no rain!

5 comments:

Stephen said...

I'm doing the no-rain dance! Have fun at the Greek Fest.

Diana P. said...

I feel the exact same way about Fage! LOVE it, but between my husband and me, we spend a freakin' $22/week on just yogurt! yikes!
I looked at making it, but I'm not actually sure it ends up costing less, since you strain out more liquid so you end up with less yogurt than you bought. At least for me, it's not a big enough cost difference to warrant the work.
If only Publix would put Fage on buy 1/get 1 free one week!

Big Life, Little Blog said...

Diana - I didn't think about the loss of liquid and thus ending up with less ounces of yogurt. I think I am going to at least try it and do the cost comparison. Stay tuned!

Emily Sandford said...

Yep, I've made my own greek yogurt before. It IS kind of a pain, and you lose a LOT of volume in the yogurt with the whey leaving. So you might start with what seems like a lot of plain yogurt and end up with about 1/2 or 2/3 of the greek yogurt after the whey has drained. It's definitely worth a try though. I found that if you don't have cheesecloth, you can put a coffee filter on the bottom of your colander and it works great.

Big Life, Little Blog said...

Thanks for the tip Emily!

Post a Comment